С. Белоглазов: Днешните треньори не струват пред наставниците от съветско време! В Русия хитруват на дребно!
Публикувано в категория Свят
И
звестният в близкото минало руски борец в свободния стил Сергей Белоглазов работи отскоро като консултант на националните отбори на Казахстан. Предлагаме ви едно интересно негово интервю пред sports.kz.
- Сергей, какво те накара да приемеш предложението за работа в Казахстан?
- Момчетата тук са интересни. Искам да помогна със знанията си. Освен това ръководството на федерацията е твърде амбициозно.
- Как специалист като вас не работи в Русия?
- Има причини. Проблем е, че при състезателите от по-ниска възрастова група се записват за участие по-големи на години борци. Случвало се е да съм готов със състава за някакъв турнир, а ми натрапват други хора.
- Кои са вашите по известни ученици?
- В Русия работех с женсикя отбор и спечелихме доста медали. Раяботил съм и в базата на националните отбори на САЩ в Колорадо Спрингс. Едно от моите момчета там - Хенри Седжуко, стана олимпийски шампион в Пекин.
- Как е вашият близнак Анатолий?
- Анатолий работи като старши треньор в Беларус. Неговата задача е момчетата му да вземат колкото се може повече квоти за Олимпиадата.
- Треньорската конкуренция на братя Белоглазови...
- Да, ние се състезаваме помежду си. Когато той беше треньор на Канада, седна в единия ъгъл. Аз пък работех за японците и седнах в другия. Това е здравословна конкуренция. Скоро отбор от Казахстан ще отиде на лагер в Минск и отново ще работим заедно - всеки по своите си задачи. Лагерът ще е през февруари - март.
- Какво мислите за казахстанската школа?
- Аз предпочитам да действам като лекарите - ако ще се правят някакви промени, първо трябва да се прецени дали няма да се нанесе вреда. Момчетата са добре във физическо и функционално състояние. Повече заключения ще правим, когато ги видя на турнира "Иван Яригин" в Красноярск.
- Тактиката, техниката...
- Всичко се формира в детството. Сега виждам, че има пропуски. В Русия например се обръща еднакво внимание на техническата и на тактическата подготовка.
- Какъв е потенциалът на казахстанците?
- До Олимпиадата има прекалено малко време. Задачата е да изберем достойни кандидати за националния отбор. Чувам, че се правят малко юношески и младежки първенства. Това трябва да се промени и тази промяна да важи за всички региони на страната. Нужни са треньорски семинари, съвместно обучение, обмяна на опит. Ето, съветските училищни автобуси или ги няма, или карат "пенсия". В същотно време дойде вълна от 40-50-годишни наставници, чието ниво на подготовка и знания е по-ниско от това на наставниците през съветско време. Без обучение никой няма да повиши квалификацията си.
- Кога ще видим първите плодове на вашата работа?
- Не очаквайте чудеса от мен. Момчетата сами трябва да вървят към тепиха с мисълта за победа, с идеята, че излизат да се борят само за медал.
- Какво се промени в борбата през последните 30 години?
- Факт са постоянните промени на правилата. Лично заявих на бившия шеф на ФИЛА Рафаел Мартинети, че прави грешки в тази посока. Наследникът му Ненад Лалович е по-различен - той разбра, че борбата е в криза и поне се вслушва в думата на експертите. Надявам се, че нашият спорт ще загърби бързо лошото недалечно минало и че ще стане атрактивен и по-привлекателен за феновете.
29 Dec 2014 14:19 ч.

29 Dec 2014 14:19 ч.