Валентин Йорданов събуди МОК със златния си олимпийски медал от Атланта

Публикувано в категория България  
Валентин Йорданов върна златния си медал от Олимпиадата в Атланта 1996 на президента на МОК Жак Рох в знак на протест за решението на Изпълкома да извади борбата от олимпийската програма.
На пресконференция днес президентът на Българската федерация по борба, 7-кратен световен и 7-кратен европейски шампион, направи емоционално изявление, в което обяви решението си да върне златния си медал от Атланта на МОК. Йорданов допълни, че вярва, че с общи усилия на ФИЛА и всички федерации борбата ще се пребори за своето място на Олимпийските игри. На пресконференцията присъстваха голяма част от легендите на българската борба, сред които Александър Томов, Армен Назарян, Серафим Бързаков, Георги Мърков, Живко Вангелов, Петър Киров и Еньо Вълчев. Всички те обединяват усилия, за да помогнат в битката на този спорт да остане като един от олимпийските спортове.
Борбата трябва да добие получи имиджа на 21 век и да отговаря на интересите на МОК", обяви президентът за Европейската федерация по борба Цено Ценов, предаде репортер на БГНЕС. Ценов днес се включи в дискусията на легендарни български борци, които обединяват сили, за да запазят мястото на спорта в олимпийската програма. "Реакцията, както и тук, така и в цял свят, е силно емоционална и с особена мощ. Още на 13 февруари е създадена работна комисия при президента на Русия Владимир Путин, която се занимава с изваждането на борбата от олимпийската програма. Белият дом също подготвя петиция в защита на борбата. Въпросът излиза от рамките на едно обикновено спортно събитие и придобива много по-големи измерения. Едва ли ще се намери сериозен опонент, който да докаже, че борбата трябва да излезе от олимпийската програма", коментира Ценов. "Не трябва обаче да забравяме, че МОК е много сериозна организация и все пак да видим какви точно са упреците към борбата и съответно световната федерация да вземе мерки. Борбата трябва да получи имидж на 21 век, да отговаря на интересите на МОК. Трябва да има по-голяма яснота, по-голяма достъпност на зрителите до онова, което се случва на тепиха. По-прости правила, по-лесни за прилагане и по-лесни за възприемане от зрителите. Трябва да се намерят начини за други телевизионни изяви, а не само това, което гледаме години наред. Не можем да прескочим и това, че има прояви на корупция и наказания за допинг, срещу които ФИЛА също трябва да реагира", допълни той.


20 Feb 2013 13:29 ч.