Български борец надви с голи ръце терорист

Публикувано в категория България  
акъв брутален терористичен акт не беше извършван у нас. Сега вече животът ни ще бъде съвсем различен."Думите са на един от най-изтъкнатите ни състезатели по борба Георги Мърков. Те се отнасят за атентата на летище Сарафово. На Мърков можем да му вярваме, тъй като той е преживял преди години други два терористични акта.На летните олимпийски игри в Мюнхен през 1972 г. той гледа като на кино как палестински терористи от организацията "Черния септември" вземат за заложници израелски спортисти. 12 години по-късно на европейското първенство по борба в Йонкьопинг (Швеция) сам извършва подвиг. С голи ръце българинът обезврежда въоръжен с бойна карабина и пистолет терорист в зала с 15 000 души.Може би затова днес бившият състезател по борба с усмивка казва за себе си: "Аз съм първият български антитерорист".Припомняме случката от Евро 84, защото мнозина вече са я забравили, а по-младите дори не са я чували.Многолюдната спортна зала в Йонкьопинг се пука по шевовете. Зрителите екзалтирано следят срещите на двата тепиха в центъра. На един от подиумите играе за победа нашият борец Петър Балов срещу чеха Криста.Един от треньорите на националния ни отбор тогава е Георги Мърков. Той стои отстрани и дава наставления на своя състезател.
В това време през един от двата входа на залата се промъква човек. В едната ръка държи букет. Той хвърля цветята и вади бойна карабина. После тръгва към центъра на залата. Срещу карабина и пистолет"Изведнъж настана паника, суматоха. Зрителите започнаха да залягат зад седалките си, съдиите - също. Реферът, който ръководеше нашата среща, хвърли свирката и побягна.В залата хората се развикаха: "Терорист, терорист!". Обърнах се и видях, че човек с карабина върви по пътечката между тепиха и съдийските маси. Идваше точно срещу мен, говореше нещо", разказа пред "Труд" вчера олимпийският шампион Георги Мърков.
Миг по-късно въоръженият вече е до българина. В момента, в който се изравнява с нашенеца, терористът се обръща рязко на другата страна, вижда руски съдии и тръгва към тях.
Георги Мърков прескача рекламните пана и тръгва след него. Казва, че в онзи момент не чувствал страх, нямал усещане, просто действал по инстинкт, без да мисли за последиците.
"Хвърлих се върху него. С едната ръка го хванах през кръста, с другата хванах ръката му и вдигнах нагоре карабината, за да не убие човек, ако случайно стреля. После избих карабината от ръката му", връща се в спомените треньорът.
Залата избухва в бурни ръкопляскания. Всичките 15 хиляди души поздравяват българина герой. "Почувствах, че все едно съм на театър", спомня си Мърков. Секунда по-късно залата отново притихва. Терористът отскача от тепиха, изважда пистолет и го насочва към Мърков."Като видях оръжието, разбрах, че е сериозно. Аз държа срещу него карабината, а той срещу мен - пистолета", казва бившият треньор.
Легендарният шампион Александър Медвед от бившия СССР е на метри зад терориста. Той тръгва тихо към него, за да го обезоръжи и да спаси Мърков от куршуми. В този момент някой от зрителите хвърля бутилка и терористът се обръща. Вижда Медвед и насочва оръжието срещу него. Медвед пада на земята, а Мърков си помислил, че бандитът го е застрелял."Терористът пак се обърна към мен, но видях в погледа му, че е разконцентриран. Хвърлих се върху него. Един полски треньор и той се метна и ми помогна да му избием пистолета. Натиснахме го на земята, дойдоха други хора и така го обезвредихме... Всичко стана за секунди", разказа борецът.
Атентаторът носел чанта, в която никой не знаел какво има. Районът бил отцепен. Специалните служби на Швеция нареждат залата да се опразни и чак тогава вземат сака. Мърков така и не разбрал какво има в него - бомба или боеприпаси.Забраняват му $ 2500 награда

Още същия ден българинът става герой в Швеция. Вечерта поставят охрана пред стаята му в хотела. Усеща, че местните служби го следват и го пазят. На следващия ден международната федерация по борба му връчва плик с 2500 долара, за да го награди за героизма.Офицерът от Държавна сигурност, който придружава групата ни, не му позволява да вземе парите. Тогава е епохата на студената война.
Междувременно става известно, че терористът е руснак, избягал в Швеция. Той искал да вземе при себе си своето семейство. Но властите в СССР не го пускали. Затова замислил да отвлече свой сънародник и после да го размени за близките си.Фактът, че терористът е от комунистическия лагер, поставя в шах властите ни. Първоначално случката у нас минава незабелязано. Покойният вече тв коментатор Людмил Неделчев иска да я отрази с репортаж, но не му позволяват. Той признава пред Мърков: "Нали е от СССР, чудим се какво да правим."Историята обаче се разчува без много детайли след завръщането на отбора в България. Все пак властите отдават заслуженото на треньора. Награждават го с медал за доблест и заслуги и го правят почетен служител на МВР.
ЮНЕСКО връчва награда за феърплей на българина.
Преди 3 години като председател на управителния съвет на тотото Мърков посещава Швеция, където има световно първенство по борба. Там среща хора от шведските служби, които още го помнят.Правят го украински генералПомнят олимпийския ни шампион и в Украйна. Преди 2 години на конференция по антитероризъм в София той е удостоен със званието генерал на Украинското казашко войнство заради предотвратяване на терористичен акт срещу тяхната легенда Александър Медвед.
Не така щастливо завършва обаче първата среща на Мърков с терористи, което става на лятната олимпиада в Мюнхен през 1972 г.На 5 септември палестински екстремисти от организацията "Черният септември" нападат олимпийското село и вземат за заложници част от израелската делегация. При щурма терористите убиват един от евреите. Това е борец, който жребият по-рано е отредил да играе срещу Георги Мърков.На летището в Мюнхен германските служби убиват част от терористите. Останалите живи екстремисти пък избиват заложниците си.

"Ние бяхме в олимпийското село и гледахме случващото се като на кино. След това имаше един ден траур, не знаехме дали изобщо ще има олимпиада", спомня си Мърков.Игрите все пак се провеждат, а нашият спортист печели олимпийска титла. Терористичният акт, на който тогава става свидетел, ще помни цял живот.Носител на орден "Стара планина" Един от най-изтъкнатите ни състезатели по борба Георги Мърков постига всичко в спорта само за 12 месеца. Печели олимпийска титла (Мюнхен 1972 г.), същата година става европейски шампион в Катовице, а по-рано завоюва и световна титла (София 1971 г.).Бил е треньор в националния отбор по борба. Носител е на орден "Стара планина".
Роден е на 5 април 1946 г. в с. Горно Вършило, Пазарджишко.Един от най-изтъкнатите ни състезатели по борба Георги Мърков постига всичко в спорта само за 12 месеца. Печели олимпийска титла (Мюнхен 1972 г.), същата година става европейски шампион в Катовице, а по-рано завоюва и световна титла (София 1971 г.).Бил е треньор в националния отбор по борба. Носител е на орден "Стара планина".
Роден е на 5 април 1946 г. в с. Горно Вършило, Пазарджишко.Публикация във вестник "Труд"


27 Jul 2012 22:47 ч.